Markýzy – časté dotazy
Často se ptáte, jestli je lepší klasická nebo kazetová markýza, zda stačí ovládání klikou, či jestli můžeme markýzu namontovat i na zateplenou zeď. Někdy se také pozastavujete nad tím, že cena našich markýz je vyšší než těch, které jste viděli v hobbymarketu. Na trhu je spousta markýz, vypadají podobně a laik vidí jen trochu jiný tvar konstrukce a barvu potahu. Rozdíl ale je v použitých materiálech, jak na konstrukci, tak i v kvalitě potahové látky. Cena, za kterou koupíte markýzu v hobbymarketu, je nízká, té pak také odpovídá kvalita a životnost. A náhradní díly? Na ty se tam ani neptejte.
Chtěli bychom markýzu, která bude přes léto pořád vysunutá...
Ne, to není možné. Markýza je sluneční zastínění, nesnese vítr. Necháte-li markýzu vysunutou, při silném větru dojde k jejímu poškození - prasknou ramena, držáky ramen nebo se markýza vytrhne ze zdi. Trváte-li na tomto požadavku, není markýza vhodná, zvolte raději přístřešek s pevnou konstrukcí.
Jaká markýza je lepší - standardní nebo kazetová?
To záleží na umístění markýzy, na vkusu a také na částce, kterou jste ochotni do markýzy investovat. Standardní markýzy mají viditelnou konstrukci, která se nemusí líbit každému. Kazetová markýza je velice pěkná na pohled, ale hlavně má tu výhodu, že látka schovaná v kastlíku je chráněná a špiní se pomaleji než látka u standardní markýzy. Takže počáteční vyšší investice se může po letech vrátit v podobě zachovalého potahu, který u standardní markýzy z důvodu zašpinění budete možná pořizovat nový. Navíc standardní, klasické markýzy mají proti kazetovým nespornou cenovou výhodu, ale jen pokud jsou nainstalované např. pod balkonem nebo chráněné převisem střechy. Když tomu tak není, doporučujeme markýzu kvůli ochraně látky opatřit stříškou a pak už cenový rozdíl mezi standardní a kazetovou markýzou není až tak zásadní. Nevýhoda kazetových markýz může být v jejich omezených výrobních rozměrech, zejména výsuvu, takže nemusí vždy vyhovovat požadavkům na velikost zastíněné plochy. Pokud Vám jde ale o celkový design Vašeho domu a nemáte nějaké extrémní požadavky na rozměry markýzy, rozhodně zvolte kazetovou markýzu.
Máme si pořídit markýzu na ruční ovládání nebo na motor?
Záleží na velikosti markýzy a na tom, jak často budete markýzu používat. Při občasném používání u menších rozměrů samozřejmě stačí ruční ovládání klikou a je bezproblémové. U větších rozměrů markýz už jde klikou někdy točit ztuha. Pokud trváte na ručním ovládání u rozměru, kdy už výrobce doporučuje motor, pak to, co ušetříte při pořízení markýzy, investujete pravděpodobně po několika letech do nové převodovky, která nevydrží nadměrné zatížení. Proto markýzy širší než 6 m mívají elektromotor už v základu, ruční ovládání není ani možné.
Důležitý je i Váš věk nebo věk Vašich blízkých, kteří budou markýzu ovládat. Kvalitní markýza má životnost mnoho let, starší člověk už točí klikou hůř a nebo, bohužel, už najednou nemůže. Pravda je ale i to, že motor do markýzy se dá namontovat dodatečně.
Co když nepůjde proud? Dá se pak motoricky ovládaná markýza nějak zatáhnout?
Ano, pokud máte motor s nouzovým ovládáním, tzv. NHK. Tento motor je opatřený vývodem na kliku, kterou pak markýzu při výpadku el. proudu ručně zasunete. Problém je v tom, že u některých kazetových markýz není možné tento motor použít, protože se vývod NHK nevejde do kastlíku. Navíc jsou motory s nouzovým ovládáním výrazně dražší. Pokud se ale schyluje k bouřce, většinou začne nejdřív foukat vítr, k výpadku proudu dojde až po nějaké době a to už máte markýzu svinutou.
Jaké výhody má ovládání markýzy elektrickým pohonem? Když už budu mít markýzu s motorem, chci i otřesové (větrné) čidlo.
Máte-li markýzu s elektrickým pohonem, stačí stisknout krátce tlačítko na spínači nebo na dálkovém ovladači a vše se děje automaticky, je to samozřejmě pohodlné. Markýza není zrovna levná záležitost a o to víc by měl člověk zvážit, zda si za elektrický pohon připlatí. V případě, že chcete markýzu s pohonem, uvažujete někdy také o instalaci větrného (otřesového) čidla. Většina lidí má za to, že když je na markýze toto čidlo, nemůže dojít k jejímu poškození. Není to pravda. Při náhlém poryvu větru nestačí čidlo zareagovat (čidla se nastavují na určitou intenzitu větru a reagují s menším zpožděním, aby nedocházelo k neustálému zasouvání a vysouvání markýzy při každém závanu) a než se markýza zatáhne, vítr jí může poškodit. Na rozdíl od konkurence tedy radíme, že je na Vašem zvážení, zda tato investice není zbytečná. Je lepší, když si markýzu ohlídáte sami a ušetřené peníze využijete jinak. To se samozřejmě netýká např. restaurací, tam se může stát, že personál nevěnuje markýze dostatečnou pozornost a pak lze jen doufat, že čidlo markýzu ochrání.
Motorové ovládání markýzy - jak mám připravit elektroinstalaci?
U motorového ovládání markýzy jsou 2 varianty - drátové ovládání markýzy ovládacím tlačítkem na zdi nebo bezdrátové (radiové) ovládání, kdy svou markýzu ovládáte dálkovým ovladačem. Klasické ("drátové") řešení vyžaduje propojení mezi ovládacím prvkem (spínačem, řídící jednotkou) a pohonem. Bezdrátové řešení umožňují pohony s vestavěným přijímačem. Pak jedinou kabeláž představuje přívod síťového napětí 230 V k pohonu. Všechny ovladače v systému jsou napájeny z baterií a přívod elektrické energie nepotřebují. Stavební zásahy jsou tak minimální.
V jakých rozměrech se markýzy vyrábí?
Záleží na typu markýzy. Obecně platí, že každá markýza je vyrobená přesně na daný rozměr, šířka přesně na centimetry, výsuvy bývají po půl metrech. Většinou platí, že šířka markýzy musí být větší než požadovaný výsuv a to z toho důvodu, aby se složená ramena vešla pod zasunutou markýzu. Je-li však nutné dodat markýzu s větším výsuvem než je její šířka, existuje typ markýzy s překříženými rameny, která tento výsuv umožní. Váháte-li nad velikostí výsuvu, je lepší zvolit ten větší z jednoho prostého důvodu: markýzy se instalují se sklonem a výsuv se tím o něco zmenší. Navíc platíte pouze látku a o něco delší rameno, investice není o tolik vyšší a máte jistotu, že markýza bude lépe stínit.
Dá se sklon markýzy nastavovat?
Běžně ne, nastavuje se při montáži, ale samozřejmě si ho můžete v případě potřeby upravit tak, aby vyhovoval co nejlépe. Většina markýz se nevyrábí tak, aby se sklon měnil podle zapadajícího slunce, ale máte-li toto přání, není neřešitelné. Nastavení sklonu je možné u vybraných typů markýz, které lze doplnit o zařízení Ombramatik. Sklon si pak jednoduše nastavujete přídavnou klikou.
Je markýzová látka odolná proti dešti?
Akrylové markýzové tkaniny jsou vybaveny impregnací a pokud je dodržen předepsaný sklon markýzy minimálně 14 stupňů, aby mohla voda snadno stékat a nevytvořila se tzv. kapsa, nebude lehký déšť vadit. V případě silného deště či dlouhého deštivého období by však měla markýza zůstat zatažená. Pokud potah zmokne, je třeba co nejdříve markýzu vysunout a nechat látku uschnout. Zabráníte tím případnému zatuchání potahu nebo plesnivění nečistot na tkanině. Některé látky je možné opařit dvojitou impregnací, která zásadním způsobem zvyšuje voděodolnost textilie. Tato úprava je vhodná zejména pro restaurace.
Jak se látka na markýze čistí?
Markýzu můžete zbavit prachu a běžných nečistot vysáváním, vyklepáním nebo kartáčováním. Pravidelná údržba se doporučuje, abyste mohli markýzu využívat co nejdéle bez nutnosti měnit potah. Pro odstranění otisků rukou a mastných skvrn použijte vodu s mýdlem. Skvrny po usazené vodě co nejdůkladněji namočte mycí houbou a šetrně vytřete navlhčenou látkou. Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky nebo jiné chemické produkty. Po čištění markýzy je nutné nechat textilii důkladně vyschnout.
Tak to jsou rady, které si běžně přečtete. Jenže když je markýza nainstalovaná a navíc větších rozměrů, na celou látku shora se stejně nedostanete. Takže rady na čištění jsou sice pěkné, ale realizovatelné pouze z části.
Jaká může být barva konstrukce markýzy?
Základní barvou konstrukce bývala dřív pouze bílá a lakování do jiné barvy bylo za příplatek. Dnes je možné mít konstrukci v několika barvách dokonce za stejnou cenu jako je bílá, záleží na výrobci. Za příplatek je většinou možné také konstrukci nalakovat do jakékoliv barvy dle RAL, zase záleží na typu markýzy a na výrobci. Co se týká látek, je vždy výběr z jednobarevných nebo vícebarevných látek. Také si můžete zvolit tvar volánu, pokud se k danému typu markýzy dává. Kazetové markýzy většinou volán nemívají, látka markýzy je totiž v kastlíku mnohem víc než u standardní markýzy chráněná před deštěm a prachem a volán, který se do kastlíku neschová, by pak byl časem oproti látce nepěkně znečistěný.
Co když mám zateplenou fasádu?
Není to problém. Pro montáž markýz a rolet přes tepelnou izolaci slouží speciální kotvy Fischer (montáž bez tepelných mostů).
Některé typy markýz lze namontovat místo fasády do stropu nebo pomocí krokvových konzolí do krovu.
Je možné ušít nový potah na markýzu?
Ano, je to možné a to i v případě, že nemáte markýzu od naší firmy. Nejlepší je dodat nám starý potah, abychom věděli, jak byla látka zapošitá a navlečená v drážce v hřídeli a předním profilu. Můžeme také dodat markýzovou látku v metráži na ušití potahů zahradního nábytku či třeba houpačky. Ale pozor - klasický šicí stroj tuto látku z důvodu její tvrdosti neprošije.
Může být markýza s reklamním potiskem?
Ano. Lze natisknout logo i nápisy, můžete si vybrat tvar a velikost písma.
Nenašli jste odpověď na Vaší otázku?
Další případné dotazy Vám rádi zodpovíme, zavolejte nám na bezplatnou infolinku 800 158 365 nebo nám napište na info@eurobyt-cb.cz.